Nie każdy pracownik budżetówki dostanie trzynastkę
Zasadą jest, że dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje zatrudnionemu w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, jeśli faktycznie przepracował w poprzednim roku kalendarzowym u jednego pracodawcy ze sfery budżetowej minimum sześć miesięcy i dodatkowo nie spełnił tzw. przesłanek negatywnych.
Powszechnie świadczenie to nazywa się trzynastką, trzynastą pensją lub nagrodą roczną. Jak ją obliczać, ustalać uprawnienia i wypłacać, określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.; dalej ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Nie jest tak, że należność otrzymują wszyscy pracownicy sektora finansów publicznych, którzy sprostali kryteriom. Cytowana ustawa wymienia dokładnie, komu ona przysługuje, precyzując jednocześnie osoby, które nie mają do niej prawa.
I tak, dodatkowe wynagrodzenia roczne uzyskują pracownicy:
- państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia reguluje ustawa z 23 grudnia 1999 r.
o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta