Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas ustalić obowiązki sprawozdawcze firmy za 2013 rok

31 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Wiesława Moczydłowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Mimo, że termin sporządzenia sprawozdań finansowych upływa 31 marca, przedsiębiorcy już teraz powinni ustalić, czy z danych za 2012 r. wynika konieczność audytu za 2013 r. Decyduje to o możliwości stosowania uproszczeń

Prawo bilansowe określa zasady obligatoryjne dla wszystkich firm, wynikające ze statusu jednostki oraz z przekroczenia kryteriów wielkości zatrudnienia, przychodów netto ze sprzedaży i sumy bilansowej.

Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że fakt wejścia jednostki gospodarczej w krąg podmiotów zobligowanych do wypełniania pewnych obowiązków, pozbawia te jednostki jednocześnie możliwości zastosowania dopuszczonych ustawą uproszczeń w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Jednolite zasady prowadzenia ksiąg, ustalone i opisane w polityce rachunkowości należy stosować przez cały rok obrotowy.

Zatem już na początku tego roku jednostka powinna ustalić, jakie obowiązki na niej ciążą. Powinna zatem wiedzieć, czy ma obowiązek poddać badaniu przez biegłych rewidentów sprawozdanie finansowe za 2013 r.,bo od tego zależy prawo wyboru uproszczeń w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przewidzianych ustawą o rachunkowości.

Doświadczenie pokazuje, że księgowi często mają z tym problemy. Ustawa o rachunkowości podaje kilka różnych limitów, określonych w euro, decydujących o obowiązkach lub uprawnieniach jednstki, a do ich przeliczenia na walutę polską nakazuje stosować średni kurs NBP ustalony na dzień bilansowy. Uporządkujmy zatem wiedzę dotyczącą obowiązków sprawozdawczych i sposobu liczenia konkretnych limitów, które o nich decydują.

Dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament