Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy segregować śmieci

31 stycznia 2013 | Ekonomia | Aneta Stabryła
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

- Spalanie odpadów nie jest rozwiązaniem – mówi Jean-Michel Kaleta, prezes SITA Polska.

Rz: Spółka zależna od SITA Polska, SITA Zielona Energia wraz z partnerami wygrała przetarg na finansowanie, budowę i eksploatację spalarni odpadów komunalnych w Poznaniu w ramach partnerstwa publiczno- -prywatnego. Przecieracie państwo szlaki, bo niewiele mamy inwestycji komunalnych w ramach PPP.

Jean-Michel Kaleta: Spalarnia w Poznaniu jest pierwszym w Polsce tak dużym projektem infrastrukturalnym w ramach PPP w zakresie gospodarki odpadami. Jest to zresztą, jak dotąd, największe PPP w kraju.

Samorządy do tej pory podchodziły bardzo ostrożnie do tej formuły. Odwaga Poznania jest tym bardziej godna podkreślenia, bo miasto zdecydowało się na wyjątkowo trudną drogę. To partnerstwo jest bowiem powiązane z funduszami europejskimi, co bardzo rzadko zdarza się nawet w innych krajach Unii Europejskiej. Nie było przetartych ścieżek, a udało się, bo oferty złożyły aż trzy konsorcja, z których wybrana została nasza propozycja.

Będą następne? Potrzebujemy w najbliższych latach wybudować co najmniej kilkadziesiąt spalarni. Na razie mamy tylko jedną, w Warszawie.

Poznań jest przykładem, na którym inne miasta już mogą się uczyć. Nie można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament