Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wydobyciem gazu łupkowego nie można zwlekać

31 stycznia 2013 | Gaz i turystyka | Krzysztof Gniewkowski
źródło: materiały prasowe

- Mamy szczęście, mogąc skorzystać z szansy, jaką daje nam wydobycie na naszym terenie gazu łupkowego - mówi dla "Rz" Henryk Doering, wójt gminy Krokowa

Gmina Krokowa słynie już nie tylko z tego, że jej głównym towarem jest turystyka i zakorzeniony od dziesięcioleci przemysł wydobywczy, ale z tego, że obie te dziedziny funkcjonują obok siebie, nie przeszkadzając sobie. Teoretycznie to niemożliwe i absurdalne.

Henryk Doering: Trudno nie zgodzić się z teorią, że tam, gdzie jest przemysł, nigdy nie będzie turystyki. To jakby dwa wykluczające się żywioły. Jednak teoria nie zawsze idzie pod rękę z praktyką.

Dane jest nam żyć w przepięknych, nadmorskich krajobrazach, na ziemi o bogatej historii, do których w sezonie tęsknią tysiące turystów. Ale także na ziemi obfitej w cenne złoża. Od 40 lat z tej ziemi wydobywany jest gaz ziemny i ropa naftowa.

A teraz jeszcze ma dojść gaz łupkowy i turystów z tego powodu nie ubywa.

Wprost przeciwnie. Czasem odnoszę wrażenie, że każdego roku jest ich coraz więcej. Turystów latem mamy dwukrotnie więcej niż mieszkańców w gminie. Nigdy nie odstraszało ich, że z ziemi ciągnie się ropę i gaz ziemny, bo to po prostu nie rzuca się w oczy.

Owszem, da się zauważyć. Rurę wydechową w ekskluzywnej limuzynie też da się zauważyć. Podobnie jest u nas. Ale nic nie jest w stanie przyćmić klimatu, krajobrazu, atrakcji turystycznych. Nie zmieni tego także wydobycie gazu łupkowego. Odbywać się będzie nowoczesną metodą – porównałbym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament