Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik sam może zadbać o ochronę

31 stycznia 2013 | Prawo | Marcin Chomiuk
źródło: archiwum prywatne

Nowy wspólnik nie obejmie udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o. podwyższonym bez zmiany umowy – wskazuje radca prawny.

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął 17.01.2013 r. bardzo ważną dla obrotu prawnego z udziałem spółek z o.o. uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany jej umowy. Uchwała została wydana na wniosek prokuratora generalnego, który zapytał SN, czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. dokonane bez zmiany umowy spółki (art. 257 § 1 k.s.h.) może dotyczyć tylko utworzenia nowych udziałów oraz czy udziały w kapitale zakładowym spółki z o.o., podwyższonym bez zmiany jej umowy, muszą objąć wszyscy dotychczasowi wspólnicy w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów, czy też przysługujące im prawo pierwszeństwa może być wyłączone uchwałą wspólników o podwyższeniu kapitału, jeżeli umowa nie stanowi inaczej.

Dotychczasowe udziały

Na tak postawione pytanie SN odpowiedział, że podwyższenie kapitału zakładowego na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki z o.o. może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament