Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwiedzający i wystawcy oczekują coraz więcej

31 stycznia 2013 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
W takich wskaźnikach jak wielkość wynajętej powierzchni czy liczba zwiedzających, targi w Polsce skutecznie odrabiają straty  po załamaniu rynku w 2009 roku. Tylko liczba wystawców pozostaje na stałym, niższym niż w 2008 r.
źródło: Rzeczpospolita
W takich wskaźnikach jak wielkość wynajętej powierzchni czy liczba zwiedzających, targi w Polsce skutecznie odrabiają straty po załamaniu rynku w 2009 roku. Tylko liczba wystawców pozostaje na stałym, niższym niż w 2008 r.

Tylko zmiana formuły na konferencyjno-wystawienniczą pozwala targom skutecznie walczyć o wystawców i gości.

Nawet w kryzysie targi pozostają najważniejszą platformą komunikacji biznesowej – uważa Polska Izba Przemysłu Targowego. Jak wynika ze wstępnych danych za 2012 r., pomimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej, rynek targów odnotował całkiem pokaźne wzrosty. W porównaniu z 2010 r. (takie porównania wynikają z 2-letniego cyklu organizacji kilku wiodących imprez) wielkość wynajętej powierzchni targowej wzrosła o 8,4 proc. (do 735 tys. mkw.), a liczba zwiedzających – o 12,4 proc. (do ok. 1,14 mln osób). Tym samym udało się pobić wyniki z dotychczas najlepszego 2008 r.

Tylko liczba wystawców nieznacznie spadła – o 1,3 proc. do 27,5 tys. To wciąż mniej niż 32 tys. w rekordowym 2008 r. „To efekt lustrzany gorszej kondycji przedsiębiorców w niektórych branżach gospodarki, nie zaś zmniejszenia zainteresowania targami. W wielu branżach wyhamowały inwestycje, co przełożyło się np. na pogorszenie kondycji sektora budowlanego. Polski rynek jako ważna część międzynarodowego rynku targowego odczuwał także kryzys w strefie euro" – podkreślają eksperci Izby.

Trudny 2013 r.

Jednak to bieżący rok może okazać się największym wyzwaniem. Prognozy nie pozostawiają złudzeń, że gospodarka będzie rozwijać się jeszcze wolniej niż w 2012 r. Zapaści można spodziewać się zarówno ze strony popytu generowanego przez gospodarstwa domowe, jak i przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9450

Wydanie: 9450

Spis treści
Zamów abonament