Jak odzyskać VAT od fiskusa
UPRAWNIENIA | Przedsiębiorcy mogą żądać, aby skarbówka przekazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym na ich rachunek bankowy. W zależności od sytuacji powinni otrzymać te kwoty w ciągu 25, 60 lub 180 dni.
Podlegająca odliczeniu kwota podatku naliczonego pomniejsza podatek należny. Na skutek tego może dojść do dwóch sytuacji. Jeżeli kwota podatku należnego po odliczeniu podatku naliczonego jest wartością dodatnią, to różnica jest kwotą do zapłaty do urzędu skarbowego (w przypadku podatników składających deklaracje VAT-7D – po uwzględnieniu wysokości wpłaconych zaliczek na podatek). Jeśli natomiast kwota podatku naliczonego jest wyższa od wartości podatku należnego, to powstaje nadwyżka (różnica) podatku naliczonego nad należnym.
Z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnicy mają do wyboru dwa sposoby zadysponowania tą nadwyżką. Jednym z nich jest wykazanie kwoty nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy. W celu skorzystania z tego uprawnienia kwotę nadwyżki (lub jej część) należy wykazać w poz. 51 deklaracji VAT-7/VAT-7K lub w poz. 57 deklaracji VAT-7D.
Podstawowy termin...
Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługuje co do zasady w terminie 60 dni (zob. art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). W przypadku korzystania ze zwrotu w tym terminie kwota do zwrotu wykazywana jest również w poz. 53 deklaracji VAT-7/VAT-7K lub w poz. 59 deklaracji VAT-7D.
... może być skrócony
Istnieje możliwość skrócenia terminu zwrotu bezpośredniego do 25 dni. Wówczas kwota zwrotu wykazywana jest w poz. 52 deklaracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta