Jak będą organizowane konkursy o unijne dotacje
FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Utworzenie systemu instytucjonalnego oraz wskazanie sposobu, w jaki mają być wyłaniane projekty zasługujące na dofinansowanie, otwiera drogę do unijnych grantów.
Michał Kołtuniak
W minioną sobotę, 13 września, weszła w życie ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (DzU z 29 sierpnia 2014 r. poz. 1146). Jej przepisy tworzą ramy prawne dla całego systemu stojącego za kontraktowaniem, rozliczaniem i kontrolą unijnych środków.
Znane podmioty
Wzorem lat ubiegłych, przedsiębiorcy, którzy będą chcieli pozyskać unijne środki czy to w formie bezzwrotnych dotacji, czy też w formie różnego rodzaju instrumentów finansowych, spotkają się z tzw. instytucjami zarządzającymi, pośredniczącymi oraz wdrażającymi. Pierwsze z nich odpowiadają za skuteczną i efektywną realizację wszystkich tzw. programów operacyjnych. Przy tym rolę tych instytucji będą sprawowały zarządy województw w przypadku programów regionalnych (wojewódzkich) oraz minister ds. rozwoju regionalnego dla programów o charakterze ogólnopolskim lub ponadregionalnym (np. program „Inteligentny rozwój", „Infrastruktura i środowisko", „Polska cyfrowa"). To one mają decydować o kryteriach wyboru projektów, zatwierdzać listy firm i innych instytucji, którym należy się wsparcie i podpisywać umowy o dofinansowanie.
82,5 mld euro może otrzymać Polska z budżetu Unii Europejskiej w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta