Ogłoszenie upadłości następuje w dacie wydania postanowienia
POSTĘPOWANIE. Termin „ogłoszenie upadłości", o którym mowa w art. 70 § 3 ordynacji podatkowej, odnosi się do każdego jej rodzaju, a nie tylko likwidacyjnej. Jest zdarzeniem prawnym, a nie rozciągniętym w czasie stanem rzeczy. Gdy postanowienie zostało przez sąd rejonowy wydane przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia, to nie powoduje jego przerwania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 lipca 2014 r. (III SA/Wa 136/14).
Spółka ogłosiła upadłość układową, stwierdzoną postanowieniem sądu rejonowego z 2007 r. wydanym przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym za 2006 r., które nastąpiło 1 stycznia 2008 r. Mimo to w 2013 r. organ określił spółce zobowiązanie w CIT na wskazany 2006 rok. Spółka zaskarżyła decyzję fiskusa do WSA w Warszawie. Wskazała, że art. 70 § 3 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) znajduje zastosowanie tylko w stosunku do upadłości likwidacyjnej, nie zaś układowej. Co więcej, do ogłoszenia upadłości doszło przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia, więc siłą rzeczy nie mogło mieć to wpływu na jego przerwanie. Oznacza to, że organy prowadziły postępowanie po upływie biegu terminu przedawnienia, naruszając art. 208 § 1 w zw. z art. 70 § 1 o.p. poprzez wydanie decyzji w sytuacji, gdy postępowanie stało się bezprzedmiotowe.
Zdaniem organu nie doszło do naruszenia art. 70 § 3 o.p. Sformułowanie „ogłoszenie upadłości" odnosi się bowiem do każdego rodzaju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta