Co nowego w prawie
Na kolumnach gmachu Sądu Najwyższego widnieje 86 łacińskich inskrypcji. Dobrze byłoby, gdyby ich treść i sens przyswoili ci, którzy za jakość prawa odpowiadają. Łaciny nie trzeba znać, wszystkie paremie są przetłumaczone. Oto niektóre: Jak najmniej należy zmieniać to, co zawsze miało jednoznaczną interpretację. Ustawy powinny być zrozumiałe dla wszystkich. Ustawa powinna być zwięzła. W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Najnowszy przegląd zmian w prawie obejmuje lipiec i początek sierpnia.
PRZEDSIĘBIORCY
- Maksymalna intensywność pomocy regionalnej udzielanej małym lub średnim przedsiębiorcom została podwyższona o 20 pkt procentowych brutto dla małych oraz o 10 pkt dla średnich. Pomoc ta nie obejmuje nowych inwestycji o kosztach kwalifikowanych przekraczających 50 mln euro. Dotyczące tych kwestii rozporządzenie Rady Ministrów obowiązuje od 1 lipca 2014 r. do 31 grudnia 2020 r. (DzU z 1 lipca, poz. 878).
- Od 2 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra gospodarki dotyczące sposobu prowadzenia rejestru udzielonych zwolnień indywidualnych i globalnych oraz podmiotów korzystających z zezwoleń generalnych (DzU z 2 lipca, poz. 885).
- Bardzo dobrze, że minister infrastruktury i rozwoju dał trzy miesiące (liczone od 3 lipca) na przestudiowanie nowego rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2 lipca, poz. 888).
- Od 23 lipca obowiązuje zmienione rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczące przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" (DzU z 8 lipca, poz. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta