Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aport jest zawsze w dyspozycji zarządu spółki

18 września 2014 | Dobra Firma | Tomasz Srokosz

PRAWO HANDLOWE | Wniesienie przez wspólnika wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej stanowi formę pokrycia przez niego kapitału zakładowego.

Sąd Najwyższy przyjął, że przedmiotem aportu może być wszystko, co – nie będąc pieniądzem – przedstawia jakąkolwiek wartość ekonomiczną, w tym rzeczy i prawa majątkowe. W uchwale z 20 maja 1992 r. (III CZP 52/92, OSNCP 1992, nr 6, poz. 106) SN uznał za przedmiot wkładu niepieniężnego prawa bezwzględne i względne, o ile są zbywalne i mogą zajmować w bilansie spółki pozycję aktywów.

Co to może być

Zdolność aportową ma m.in. użytkowanie wieczyste, prawo najemcy przysługujące do lokalu użytkowego, weksel własny z avalem indosowanym in blanco, a także wierzytelności przysługujące wspólnikowi wobec spółki. Osobnym tematem, o istotnych konotacjach podatkowych, jest zdolność aportowa przedsiębiorstwa, która została przesądzona pozytywnie, o ile spełnione są przesłanki funkcjonalne tej zorganizowanej grupy składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwo.

To wspólnicy decydują o utworzeniu spółki lub podwyższeniu kapitału zakładowego i sposobie jego pokrycia

Abstrahując od zdolności aportowej, warto zwrócić uwagę na celowość wniesienia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9944

Wydanie: 9944

Spis treści
Zamów abonament