Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej zmniejszyć pensję albo przenieść na inną posadę

24 marca 2016 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka

Od 22 lutego do wymówienia warunków każdej umowy na czas określony szef nie potrzebuje już klauzuli o dopuszczalności wypowiedzenia. 
Nie ma też znaczenia okres, na jaki zawarto kontrakt.

Ewa Drzewiecka

Zgodnie z art. 42 § 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy wynikających z umowy. Po wejściu w życie ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220; dalej: nowelizacja) zmodyfikowane zasady wymawiania angaży na czas określony stosuje się także do wymówienia warunków pracy lub płacy wynikających z takich kontraktów >patrz ramka. Szef zmieni więc warunki każdego angażu na czas określony, niezależnie od czasu jego trwania i bez konieczności wprowadzania postanowień o dopuszczalności wypowiedzeń.

Jednolity okres

Ograniczenia dotyczą jedynie pracowników szczególnie chronionych. Wyjątkowo pracodawca wymówi warunki pracy i płacy wszystkim chronionym przy wprowadzeniu mniej korzystnych postanowień układu zbiorowego i regulaminu wynagradzania (art. 24113 § 2 k.p.), przy stosowaniu ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych) oraz wobec pracowników podczas ochrony przedemerytalnej (art. 43 k.p.).

Inaczej niż przed nowelizacją liczy się długość okresu wypowiedzenia. Jednolite...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament