Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd zmusi do spełnienia obietnic

24 marca 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Pracodawca nie uwolni się od wypłaty świadczenia na rzecz podwładnego, podnosząc zarzut przedawnienia, jeśli celowo grał na czas i go zwodził. Wystarczy, że pracownik powoła się na zasady współżycia społecznego.

- Pracownik pozwał spółkę o zapłatę niewypłaconej mu premii. Pozwana podniosła zarzut przedawnienia, ponieważ od nabycia prawa do premii minęły trzy lata. Etatowiec twierdzi jednak, że przychodził wielokrotnie do szefa, który zwodził go obietnicą wypłaty nagrody tak długo, aż w końcu doszło do przedawnienia roszczenia. Jego zdaniem jest to niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Czy sąd może uznać ten zarzut za zasadny? – pyta czytelnik.

Tak.

Termin przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy jest stosunkowo krótki – co do zasady przedawniają się one już po trzech latach od daty wymagalności. W przypadku składnika wynagrodzenia termin przedawnienia biegnie od momentu, w którym dana kwota powinna zostać wypłacona.

Racja bez znaczenia

Jeśli pracownik występuje przeciwko firmie z pozwem obejmującym przedawnione roszczenia, jej obrona zwykle jest bardzo prosta i sprowadza się do zgłoszenia zarzutu przedawnienia. Skutkiem postawienia takiego zarzutu jest z reguły oddalenie powództwa. Przed wydaniem wyroku sąd w ogóle nie bada wtedy merytorycznej zasadności żądania. Jednak upływ terminu przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy uwzględnia jedynie na zarzut dłużnika, nigdy z urzędu.

Prawidłowo zgłoszony przez pracodawcę zarzut przedawnienia skazuje na przegraną nawet takiego etatowca, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament