Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynik z chudych lat pomniejszy PIT w lepszych czasach

24 marca 2016 | Dobra Firma | Katarzyna Gut

Stratę z działalności gospodarczej poniesioną w danym roku można odliczyć w kolejnych okresach, ale wyłącznie w ramach tego samego źródła przychodów. Przedsiębiorca ma na to pięć kolejno po sobie następujących lat.

Często przedsiębiorcy na początku prowadzenia działalności nie osiągają spodziewanych zysków i wykazują stratę. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można w jakiś sposób wykorzystać stratę?

Strata w działalności powstaje wówczas, gdy koszty przekraczają osiągnięte przychody. Aby jednak można było mówić o stracie, nadwyżka kosztów nad przychodami powinna wystąpić na koniec roku podatkowego, czyli po zsumowaniu ich wartości narastająco na ostatni dzień tego okresu. Wtedy podatnik będzie mógł rozliczyć ewentualną wartość straty.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

W zeznaniu rocznym...

Przepisy podatkowe nie wskazują wprost, czy stratę z lat ubiegłych można odliczyć wyłącznie w zeznaniu rocznym czy już w okresowych zaliczkach na podatek dochodowy. Można domniemywać, że możliwe jest odliczenie już w bieżących zaliczkach. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 9 sierpnia 2011 r. (IPTPB1/415-42/11-2/ASZ): „Przepisy regulujące rozliczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament