Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakaz inspektora pracy do podważenia

24 marca 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka
Sebastian
 Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy
źródło: materiały prasowe
Sebastian
 Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy

W postępowaniu odwoławczym od decyzji inspektora pracodawca ma prawo przytaczać nowe fakty na poparcie swoich twierdzeń oraz przedstawiać związane z tym dowody.

Pracodawca, który po wizycie organu kontrolującego zakład otrzymał decyzję zobowiązującą do określonych działań, może się od niej odwołać. Jednak wniesienie odwołania powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli nie ma rzeczywistych przesłanek merytorycznych lub formalnych, skarga nie zmieni decyzji inspektora.

Tylko od decyzji

W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub tych dotyczących legalności zatrudnienia właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy mogą zastosować środki prawne. Podstawowy dla działalności nadzorczej PIP to nakaz. Przyjmuje się, że jest nim każde wydane przez inspektora pracy rozstrzygnięcie będące decyzją administracyjną.

Ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640; dalej: ustawa o PIP) nie definiuje nakazu, ograniczając się jedynie do wskazania przypadków, w których ten środek można zastosować. Najczęściej nakazem inspektor reguluje naruszenia z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, np. domagając się usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, gdy dotyczy to złamania przepisów i zasad BHP. Gdy zaś pracodawca zalega z wypłatą pensji lub innych świadczeń ze stosunku pracy, a wynagrodzenie ma charakter należny i bezsporny, inspektor wyda nakaz zapłaty.

Mocno sformalizowany

W zależności od konkretnego przypadku treść nakazu może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament