Przy pomyłce w instrukcji tylko przywrócenie terminu
Błąd pracodawcy w pouczeniu o odwołaniu się do sądu od wypowiedzenia nie daje prawa do odszkodowania.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lutego 2016 r. (II PK 333/14).
Nieważne jest nawet to, że błąd w tej informacji polega na nieprawidłowym wskazaniu terminu, w którym pracownik może się odwołać, czy na niewłaściwym wskazaniu instytucji, do której może to zrobić. Co więcej, nawet brak pouczenia o prawie do odwołania się do sądu od wypowiedzenia nie stanowi o jego wadliwości. Nie jest więc uzasadnioną podstawą dochodzenia odszkodowania przez pracownika.
Powód był zatrudniony w sądzie apelacyjnym na stanowisku głównego specjalisty ds. gospodarczych i jednocześnie pełnił funkcję kierownika oddziału apelacyjnego. Współpracę z nim źle jednak oceniali pracownicy innych jednostek organizacyjnych SA. Wskazywali na problemy w kontaktach z powodem i z załatwianiem powierzonych mu spraw. Nie angażował się on w zlecone mu prace. Z zastrzeżeniami do jego obowiązków pracodawca zapoznał go na piśmie 16 grudnia 2010 r. Następnie poddano ocenie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta