Zmiana mentalności – klucz do sukcesu restrukturyzacji
W efektywnym oddłużeniu firm nie pomogą same przepisy. Konieczne jest współdziałanie wszystkich stron i zmiana nastawienia nie tylko dłużników, ale przede wszystkim wierzycieli. By odzyskać pieniądze, czasem wystarczy wydłużyć termin płatności – postuluje ekspert.
Krzysztof Czerkas
Niedawno pojawiła się polemika między panami Krzysztofem Oppenheimem i Andrzejem Głowackim – dwoma praktykami z zakresu restrukturyzacji – na temat kształtu, zapisów i szans nowego prawa restrukturyzacyjnego. W ujęciu szczegółowym spór dotyczy kompetencji doradców restrukturyzacyjnych oraz kompetencji sądów orzekających w sprawach restrukturyzacji. Krzysztof Oppenheim jest sceptykiem. Uważa, że nowe prawo restrukturyzacyjne jest skazane na porażkę, a przekształcenie licencji syndyka na licencję doradcy restrukturyzacyjnego to rozwiązanie nietrafione z uwagi na kwestie kompetencyjne. Andrzej Głowacki jest z kolei entuzjastą nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowej profesji doradcy restrukturyzacyjnego.
Widziane z obu stron barykady
Kształt przepisów dotyczących restrukturyzacji, kompetencje doradców restrukturyzacyjnych i sprawność pracy sądów orzekających w sprawach restrukturyzacji to istotne, choć niestety niejedyne czynniki sukcesu restrukturyzacji. Żadne prawo restrukturyzacyjne nie pomoże, jeśli nie będzie współdziałania głównych wierzycieli, w tym instytucji finansowych, w procesie restrukturyzacji zadłużonego podmiotu. Żadne prawo restrukturyzacyjne nie pomoże też, jeśli nie będzie determinacji właścicieli i zarządów zadłużonych firm, aby przeprowadzić restrukturyzację z pełnym poszanowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta