Szykanowanie w firmie musi być uporczywe i długotrwałe
Nie każdy dyskomfort psychiczny pracownika to przejaw mobbingu. Zapewnienie przez pracodawcę pracownikowi dobrego samopoczucia jest niewymierne i nie daje się zobiektywizować.
Według art. 943 § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu. Polegają one na jego uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u podwładnego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu.
Kłopot z pojęciem
Aby można było uznać, że pracodawca dopuścił się mobbingu wobec pracownika, te ustawowe przesłanki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że działania pracodawcy były jednocześnie uporczywe i długotrwałe. Mają polegać na nękaniu lub zastraszaniu, a w konsekwencji wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują lub mają na celu jego ośmieszenie lub poniżenie, izolację lub wykluczenie.
Definicja ta zawiera wiele zwrotów nieostrych, np. uporczywość i długotrwałość. Jak zatem rozpoznać działania zastraszające i rozróżnić realnie występujący mobbing od zwyczajnych konfliktów pracowniczych czy podejmowanych przez pracodawcę czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta