Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak mądrze przenieść się do cyfrowego świata

24 marca 2016 | Rzeczpospolita Cyfrowa
źródło: 123RF
Dostęp do szybkiego internetu to podstawa korzystania z cyfrowych usług
źródło: Rzeczpospolita
Dostęp do szybkiego internetu to podstawa korzystania z cyfrowych usług

Szybkie łącza i nowe e-usługi publiczne to dopiero początek rewolucji. Stawka jest ogromna. Chodzi nie tylko o ułatwienia dla obywateli, ale i przyspieszenie rozwoju gospodarki.

Urszula Zielińska

Do 2020 roku w krajach rozwiniętych w związku z postępującą automatyzacją produkcji i usług zniknie 5 mln miejsc pracy – ostrzegano w styczniu w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego.

Strach przed utratą pracy na rzecz automatów, inwigilacją, nadużyciami w internetowej sieci i dezinformacją, poczucie braku kontroli nad zmianami, jakie niesie cyfrowy świat, to najczęściej pojawiające się przykłady problemów, z jakimi mierzą się firmy w XXI wieku decydujące się na wdrożenie nowych technologii. Państwo dążące do cyfryzacji swoich narzędzi stoi przed analogicznymi dylematami.

– Uważam, że trudnym zagadnieniem jest przekonać organizację – a państwo można do niej porównać – że cyfryzacja nie musi być równoznaczna z pozbawianiem pracy pracowników. Wyobrażam sobie, że tak właśnie mogą myśleć urzędnicy, odpowiadający za cyfryzację. Ostatecznie ma ona przecież doprowadzić do sytuacji, w której coś będzie odbywało się łatwiej, sprawniej, taniej i bez pośrednictwa ludzi. To dość brutalne, ale chyba nieuniknione. Dlatego wydaje mi się, że ważna będzie zmiana nastawienia do zachodzących zmian i podjęcie próby dostosowania się do niej – mówił podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska.

Wie, o czym mówi. Firmy telekomunikacyjne od kilku lat same podlegają cyfryzacji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament