Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeróbka mieszkania na gabinety bez indywidualnej stawki amortyzacji

24 marca 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, 
partner w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi
źródło: materiały prasowe
Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, 
partner w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi

Nakłady poniesione w celu przekształcenia lokalu mieszkalnego na użytkowy nie mogą być kwalifikowane jako ulepszenie środka trwałego, lecz jako wytworzenie nowego.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 25 lutego 2016 r. (I SA/Sz 1291/15).

Stan faktyczny

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznych praktyk lekarskich. Płaci PIT według skali podatkowej. W maju 2014 r. do celów prowadzonej działalności gospodarczej kupiła lokal mieszkalny, położony w kamienicy czynszowej z przełomu XIX i XX wieku. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W momencie zakupu lokal był kompletny i zdatny do użytku. Nie został jednak wprowadzony do ewidencji środków trwałych z uwagi na zamiar jego przebudowy i modernizacji, tj. zmiany użytkowania na gabinety lekarskie. Dostosowanie lokalu do wykonywania praktyk lekarskich wymagało poniesienia nakładów, które do dnia zakończenia inwestycji stanowiły prawie 90 proc. wartości początkowej nabytego lokalu. Poniesione przez nią wydatki na ulepszenie i przebudowę lokalu mieszkalnego powiększają wartość początkową tego środka trwałego. Podatniczka zapytała, czy może zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną, o której mowa w art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czyli amortyzować lokal przez dziesięć lat.

Fiskus odpowiedział, że nie. Wskazał, że art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT mówi o możliwości ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego, który został ulepszony. A to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament