Występ promocyjny lub koncert to też umowa o dzieło
Pokaz artystyczny czy prezentacja mogą mieć jednorazowy, niepowtarzalny charakter i wywoływać rezultat w sferze psychicznej odbiorców. Związane z nimi kontrakty nie będą obciążone składkami.
Nie ubywa kontrowersji dotyczących odróżnienia umowy o dzieło od zlecenia, a dokładniej od umowy o świadczenie usług. Nierzadko spory te pojawiają się przy okazji kontroli przeprowadzanej przez ZUS. Kwestionuje on fakt zawarcia umowy o dzieło, uznając ją za zlecenie. W konsekwencji stwierdza, że wykonawca podlega ubezpieczeniom społecznym, i ustala dla płatnika składki do zapłaty. Spory z tego zakresu trafiają też do sądów ubezpieczeń społecznych, gdyż firmy odwołują się do nich, nie zgadzając się z decyzjami ZUS.
Swobodne decyzje
W prawie cywilnym obowiązuje ogólna zasada swobody umów. W myśl art. 3531 k.c. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W tych granicach wolno więc w pełni wybrać oraz ukształtować treść stosunku prawnego łączącego strony.
W myśl art. 627 k.c. przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło, a zamawiający – zapłacić za nie wynagrodzenie. Zobowiązanie dotyczy wykonania określonego dzieła, o z góry oznaczonym wyniku, mogącego mieć charakter materialny, jak i niematerialny, zaś sama umowa jest umową rezultatu. Natomiast według art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący je podejmuje się dokonać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta