Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Występ promocyjny lub koncert to też umowa o dzieło

24 marca 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Pokaz artystyczny czy prezentacja mogą mieć jednorazowy, niepowtarzalny charakter i wywoływać rezultat w sferze psychicznej odbiorców. Związane z nimi kontrakty nie będą obciążone składkami.

Nie ubywa kontrowersji dotyczących odróżnienia umowy o dzieło od zlecenia, a dokładniej od umowy o świadczenie usług. Nierzadko spory te pojawiają się przy okazji kontroli przeprowadzanej przez ZUS. Kwestionuje on fakt zawarcia umowy o dzieło, uznając ją za zlecenie. W konsekwencji stwierdza, że wykonawca podlega ubezpieczeniom społecznym, i ustala dla płatnika składki do zapłaty. Spory z tego zakresu trafiają też do sądów ubezpieczeń społecznych, gdyż firmy odwołują się do nich, nie zgadzając się z decyzjami ZUS.

Swobodne decyzje

W prawie cywilnym obowiązuje ogólna zasada swobody umów. W myśl art. 3531 k.c. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W tych granicach wolno więc w pełni wybrać oraz ukształtować treść stosunku prawnego łączącego strony.

W myśl art. 627 k.c. przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło, a zamawiający – zapłacić za nie wynagrodzenie. Zobowiązanie dotyczy wykonania określonego dzieła, o z góry oznaczonym wyniku, mogącego mieć charakter materialny, jak i niematerialny, zaś sama umowa jest umową rezultatu. Natomiast według art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący je podejmuje się dokonać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament