Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowa wygrana to firmowy przychód

24 marca 2016 | Dobra Firma | Mateusz Maj

Przedsiębiorcy nie mogą korzystać z opodatkowania nagród zryczałtowanym 10-proc. PIT. Tak uważa fiskus.

Prowadzę firmę handlową, rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wygrałem konkurs organizowany przez jednego z dostawców. Czy powinienem zapłacić podatek liniowy, tak jak od dochodów z działalności, czy może nagrody są opodatkowane w inny sposób? – pyta czytelnik.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, a przynajmniej tym wyrażanym w ostatnich interpretacjach podatkowych, przedsiębiorca powinien wartość nagrody traktować jako przychód z działalności gospodarczej i odprowadzić od wysokości uzyskanego dochodu PIT na takich zasadach, na jakich opodatkowuje firmowe dochody. W przypadku czytelnika oznaczałoby to konieczność odprowadzenia 19-proc. podatku liniowego.

Przykładowo, zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 stycznia 2016 r. (ILPB1/4511-1-1537/15-2/AA) wartość wygranej należałoby zaewidencjonować w podatkowej księdze w kolumnie 8 „Pozostałe przychody". W tej interpretacji izba odpowiedziała na wątpliwości co do sposobu opodatkowania auta wygranego przez warsztat samochodowy.

Firma prowadzona przez osobę fizyczną wzięła udział w promocji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament