Niejasne podstawy krótkiego angażu to pole do nadużyć
Zawieranie kolejnych umów o pracę na czas określony musi być uzasadnione obiektywnymi powodami. To stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z wyroku z 4 lipca 2006 r.
Dotyczył on sprawy pracowników przeciwko Ellinikos Organismos Galaktos (C-137/15).
O co chodziło
Z grupą pracowników pracodawca zawierał wiele następujących po sobie umów o pracę na czas określony. Każda z nich opiewała na osiem miesięcy, a poszczególne umowy były od siebie oddzielone okresami o różnej długości – od 22 dni do prawie 11 miesięcy. Przy czym każdy skarżący był zawsze zatrudniony na tym samym stanowisku, którego dotyczyła umowa pierwotna.
Zatrudnieni zwrócili się do sądu krajowego z wnioskiem o stwierdzenie, że sporne umowy należy uznać za umowy o pracę na czas nieokreślony. Podnieśli, że wykonywali stałe czynności w zakresie zwyczajnych i stałych potrzeb pracodawcy. Dodatkowo zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta