Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-urząd musi być dla ludzi

24 marca 2016 | Rzeczpospolita Cyfrowa
źródło: materiały prasowe

Tadeusz Kościński | Do tej pory cyfryzacja była prowadzona tak, jakby każde ministerstwo było oddzielnym „księstwem", a administracją trzeba zarządzać jak korporacją – mówi wiceminister rozwoju.

Rz: Rusza program budowy e-administracji, który ma ułatwić kontakt obywatela z urzędami. Jaki jest tego cel krótko- i długoterminowy?

Tadeusz Kościński: Chcemy, żeby w perspektywie od trzech do pięciu lat połowa obywateli 80 proc. swoich kontaktów z administracją mogła realizować przez internet. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa zakładamy, że co najmniej 60 proc. spośród 1,8 mln funkcjonujących firm będzie na co dzień korzystało z rozwiązań dostępnych na portalu biznes.gov.pl. Chcemy, aby te kontakty nie sprowadzały się tylko do realizacji procedur związanych z prowadzeniem biznesu, ale by przedsiębiorcy korzystali również z bazy wiedzy.

Jaka jest w tym rola Ministerstwa Rozwoju?

Mamy być koordynatorem polityki gospodarczej. Dążymy do tego, aby polska gospodarka była bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Nie osiągniemy tego bez sprawnego państwa, dlatego szybki i wygodny dostęp do cyfrowych usług publicznych jest ważnym komponentem opracowanego przez nas „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Konkretne rozwiązania wypracowujemy w ramach programu Cashless/Paperless Poland, który wyznacza główne kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki.

To nowa jakość, bo do tej pory cyfryzacja była prowadzona tak, jakby każde ministerstwo było oddzielnym „księstwem", tymczasem administracją trzeba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament