Szef z zagranicy musi odwiedzać polski ZUS
Brak siedziby i przedstawicielstwa w Polsce zagranicznego przedsiębiorcy, który zatrudnia na terenie naszego kraju pracowników, nie zwalnia go z obowiązku opłacania za te osoby składek w ZUS.
Pracodawca, który planuje zatrudnić pracowników w Polsce, a nie ma tu siedziby ani przedstawicielstwa, może zarejestrować się jako płatnik składek. Zatrudniając osoby świadczące pracę w naszym kraju, ma obowiązek prawidłowo wyliczać, wykazywać i opłacać składki na ich ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy.
Krok 1.
Identyfikator skarbowy
Pierwszym krokiem rejestracji w Polsce jest uzyskanie decyzji o nadaniu NIP. Może o to wystąpić zarówno sama spółka, jak również osoba bądź osoby upoważnione do jej reprezentowania. Upoważnienie powinno być sporządzone na piśmie, podpisane przez osobę reprezentującą pracodawcę wymienioną w zagranicznym rejestrze handlowym. Upoważnienie wymaga dokonania opłaty skarbowej w wysokości 17 zł za każdą umocowaną osobę.
Pracodawcy zagraniczni nieposiadający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa występują o wydanie numeru NIP do Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 15. W tym celu składają komplet niezbędnych dokumentów:
- formularz NIP-2 – zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem, podpisane przez osobę reprezentującą zagranicznego pracodawcę lub upoważnioną do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta