Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski nie stać na stagnację w gospodarce cyfrowej

24 marca 2016 | Rzeczpospolita Cyfrowa
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Magdalena Gaj | Firmy potrzebują stabilnych i przewidywalnych regulacji – mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rz: W jaki sposób regulator rynku telekomunikacyjnego może wpływać na poziom inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, szczególnie tę powyżej 30 megabitów na sekundę?

Magdalena Gaj: Zadanie jest z gatunku wysublimowanych. Dlaczego? Bo wymaga od regulatora wyjścia z utartego i wygodnego schematu, tradycyjnego modelu regulacji, czyli bycia złym policjantem, a odnalezienia balansu pomiędzy rolą „strażnika" konkurencji i konsumentów a wyrozumiałego rodzica, który powinien stymulować dzieci do rozwoju.

Przedsiębiorcy do inwestycji potrzebują stabilnych i przewidywalnych regulacji. Mieści się w tym dużo – nie tylko decyzje regulatora, także ustawodawstwo, czy strategia państwa. Biznes nie może być zaskakiwany, ponieważ wówczas przestaje podejmować decyzje dotyczące inwestycji wymagających czasu.

A bardziej szczegółowo?

W stworzeniu warunków do inwestycji pomagają dobre analizy rynkowe skutkujące nałożeniem lub zdjęciem określonych obowiązków. Główne dwa przykłady z mojej działalności to regulacja rynku hurtowego szerokopasmowego dostępu do Internetu i uwolnienie 76 obszarów gminnych oraz obecnie procedowana decyzja w zakresie tzw. rynku LLU (pozwala...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament