Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej mniej zarobić, niż mocno ryzykować

24 marca 2016 | Moje pieniądze
Wybieramy depozyty bankowe, choć nie wierzymy w ich dużą zyskowność
źródło: Rzeczpospolita
Wybieramy depozyty bankowe, choć nie wierzymy w ich dużą zyskowność

Wybierajmy oferty, które są dla nas zrozumiałe

Niskie oprocentowanie lokat bankowych, sięgające przeciętnie ok. 1,6 proc. w skali roku, skłania do poszukiwania innych potencjalnie bardziej zyskownych form lokowania oszczędności. A szukać nie trzeba daleko. Wystarczy udać się do okienka bankowego, by otrzymać wiele różnych propozycji. Są tam oferowane programy systematycznego oszczędzania, lokaty z funduszami, produkty strukturyzowane różnego typu, fundusze inwestycyjne. Wszystkie dają szanse na wyższe zyski.

Czy warto się zainteresować tego typu propozycjami? Eksperci twierdzą, że tak. Konserwatywnym klientom polecają fundusze pieniężne albo inwestujące w obligacje korporacyjne (potencjalnie bardziej zyskowne). Radzą przyjrzeć się bliżej produktom strukturyzowanym z gwarancją kapitału; można na nich zarobić, a przy 100-proc. gwarancji na pewno się nie straci. Nie brakuje też zwolenników lokowania oszczędności w obligacje skarbowe. Kupując je w marcu, można sobie zapewnić odsetki od 2 do 2,5 proc. w skali roku.

Wszystkie tego typu oferty są warte rozważenia, ale trzeba być bardzo ostrożnym. Podstawowa zasada jest taka: nie wolno wybierać produktów, których konstrukcji nie rozumiemy. Nie wystarczy dowiedzieć się, że struktura jest powiązana z kursem walutowym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament