Kto nie płaci składek, będzie miał problem
Nasz kapitał na kontach emerytalnych powiększa się tylko wtedy, gdy odprowadzamy składki
Mateusz Pawlak
W zreformowanym 17 lat temu polskim systemie emerytalnym wysokość świadczenia zależy przede wszystkim od kapitału zgromadzonego w czasie aktywności zawodowej, czyli od tego, ile wpłacimy do systemu w formie składek. Główna zmiana wprowadzona w 1999 r. polegała więc na tym, że system o zdefiniowanym świadczeniu (tzw. DB) został zastąpiony systemem o zdefiniowanej składce (tzw. DC).
Okres oszczędzania, składka, waloryzacja
W systemie o zdefiniowanym świadczeniu wysokość otrzymywanej emerytury nie jest powiązana bezpośrednio z wielkością wpłaconych składek, lecz jest określona w przepisach prawa. Z uwagi na trudności ze sfinansowaniem emerytur w takim systemie, zaczęto odchodzić od tego rozwiązania, uzależnieniając wysokość świadczeń od wpłaconych składek emerytalnych. Tą drogą poszła też Polska.
Wysokość naszej przyszłej emerytury zależy więc od kilku czynników. Najważniejsze to: okres oszczędzania (opłacania składek); sposób waloryzacji kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS oraz wyniki osiągane przez otwarte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta