Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie usług prawniczych online zawsze z kasą rejestrującą

24 marca 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Prawnik, który udziela klientom indywidualnym porad przez internet, musi ewidencjonować tę sprzedaż na urządzeniu fiskalnym. Ma także obowiązek wysyłać im paragony lub faktury.

Prawnik zamierza rozpocząć udzielanie porad prawniczych przez internet. Czy świadczone usługi będzie musiał ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej? Jeżeli tak, to czy będzie mógł wysyłać klientom skany wystawionych paragonów? – pyta czytelniczka.

Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej nazywanych osobami prywatnymi) podlega co do zasady ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieje jednak wiele zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, które są określone w rozporządzeniu ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).

Zamknięty katalog zwolnień

Jednak nie wszystkie czynności mogą korzystać ze zwolnień określonych przepisami tego rozporządzenia. Paragraf 4 rozporządzenia zawiera listę towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Dostawa na rzecz osób prywatnych towarów oraz świadczenie na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10403

Wydanie: 10403

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament