Inwestycyjna odwilż w węglu
Integracja firm węglowych z energetyką może odblokować inwestycje w polskich kopalniach. Skorzystają na tym producenci maszyn i dostawcy usług.
barbara oksińska
Kryzys na rynku węgla zmusił krajowe firmy wydobywcze do drastycznego ograniczenia wydatków na inwestycje. W 2015 r. na prace w kopalniach oraz zakup maszyn i urządzeń węglowe spółki wydały łącznie 1,6 mld zł. To o 45 proc. mniej niż przed rokiem. Nakłady na inwestycje systematycznie maleją już od 2012 r., ale ten trend ma szansę się odwrócić. Eksperci domu maklerskiego Vestor twierdzą, że jest to możliwe już w tym roku dzięki pozyskaniu przez spółki węglowe nowych właścicieli.
– Kryzys krajowej branży górniczej osiągnął swoje apogeum w 2015 r., kiedy szukające płynności finansowej spółki górnicze ograniczyły nakłady inwestycyjne. Uważamy jednak, że planowana przez rząd integracja firm górniczych z energetycznymi powinna odblokować niezbędne nakłady inwestycyjne w kopalniach jeszcze w 2016 r. – przekonuje Wojciech Woźniak, analityk Vestor DM.
Nadzieja w energetyce
Polski rząd wyraźnie zmierza do integracji spółek węglowych z energetyką. Udziały w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), do której przejdą wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej, mają objąć: Polska Grupa Energetyczna, Energa i PGNiG Termika. Wspólnie wyłożą na ten cel 1,5 mld zł.
W ratowanie Katowickiego Holdingu Węglowego może się zaangażować Enea,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta