Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot wydatków nie jest objęty VAT

02 października 2017 | Podatki | Michał Samborski

ROZLICZENIA | Jeśli podatnik ponosi koszty usług świadczonych na rzecz klienta, a następnie go nimi obciąża, to kwoty te nie wchodzą do podstawy opodatkowania. Muszą być jednak wyodrębnione i oddzielnie ewidencjonowane.

Świadczenie usług budowlanych nierzadko wiąże się z kompleksową obsługą zamówienia. Usługodawca przeprowadza nie tylko same czynności budowlane, ale także działa w imieniu i na rzecz inwestora, np. załatwiając wszelkie formalności i podejmując niezbędne działania prawne potrzebne do zrealizowania inwestycji. W tym przypadku zasadniczo, świadczeniodawca wykłada środki finansowe potrzebne do przeprowadzenia takich działań, a następnie otrzymuje ich zwrot. Zwrot ten nie będzie opodatkowany VAT, jeżeli spełnione zostaną określone przepisami warunki.

PRZYKŁAD

Spółka budowlana zawarła z inwestorem umowę na budowę linii energetycznej. Kompleksowa usługa obejmuje wszelkie czynności prawne konieczne dla zbudowania obiektu, m.in. uzyskanie niezbędnych zezwoleń, postanowień i decyzji administracyjnych, a także nabycie służebności przesyłu od właścicieli gruntów, na których przebiega linia. Spółka działa w imieniu i na rzecz inwestora na podstawie uzyskanych od niego pisemnych imiennych pełnomocnictw wydanych dla jej pracowników. Działania te związane są z kosztami, które usługodawca wykłada, tzn. opłaca wynagrodzenie dla właścicieli gruntów, a także uiszcza opłaty administracyjne. Następnie otrzymuje od inwestora zwrot poniesionych wydatków. Spółka powzięła wątpliwość odnośnie do tego, czy zwracane kwoty powinna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament