Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nurkowanie pod mostem

02 października 2017 | Życie Regionów | Krzysztof Kowalski

Przed rokiem z dna Jeziora Lednickiego w Wielkopolsce wydobyto pochodzącą z X wieku łódź dłubankę z pnia lipowego, spoczywała na głębokości 9,5 m, w odległości 75 m od linii brzegowej, leżała w całości, obłożona mułem, opadami dennymi, między reliktami średniowiecznego mostu. O przeprawie tej wspominały przekazy ustne, archeolodzy podwodni szukali jej od 40 lat.

A teraz odkrycia ciąg dalszy: Badacze natrafili na pozostałości po przeprawie mostowej z wyspy Ledniczki na zachodni brzeg jeziora. Most pochodzi z końca XIII wieku. Współczesna archeologia jest diabolicznie precyzyjna, wiadomo już, że drzewo wykorzystane do budowy tego mostu zostało ścięte parę lat po roku 1293.

Pięcioosobowy zespół eksplorował dno Jeziora Lednickiego przez kilka miesięcy. W trakcie badań stosowane były nowoczesne metody nieinwazyjne, sonar wielowiązkowy, profiler osadów dennych oraz magnetometr....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament