Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka przekształcona rozliczy VAT poprzednika

02 października 2017 | Podatki | Justyna Bołd

SUKCESJA | Następca prawny ma prawo do korekt deklaracji podatkowych składanych przed zmianą formy prawnej i do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, wynikającej z deklaracji złożonej przez podmiot przekształcony.

Przekształcenie spółek handlowych prowadzi do zmiany formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza spółki przekształcanej. W szczególności, w wyniku przekształcenia spółka kapitałowa może stać się spółką osobową prawa handlowego i na odwrót. Możliwe jest również przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową, jak i przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Z uwagi na to, że przekształcenie powoduje jedynie zmianę formy prawnej istniejącej spółki, nie wpływa ono na status w VAT spółki przekształcanej, jaki posiadała ona w okresie sprzed przekształcenia. Oznacza to, że jeżeli spółka przekształcana była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, to samo przekształcenie nie spowoduje zmian w tym zakresie.

Trzeba zawiadomić naczelnika

Przekształcenie ma charakter zmiany ustrojowej spółki, więc nie może ono zostać na gruncie ustawy o VAT zakwalifikowane ani jako odpłatna dostawa towarów, ani jako odpłatne świadczenie usług. Tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament