Samoobrona nie zawsze może być bezkarna
Przepis rozszerzający obronę konieczną spowoduje skutki przeciwne do zamierzonych – ostrzega Prokuratoria Generalna.
mateusz adamski
Rządowy projekt nowelizacji karnego rozszerzający granice obrony koniecznej m.in. w sytuacjach odpierania zamachu związanego z wdarciem się napastnika do domu osoby broniącej się już trafił do Sejmu. Tymczasem krytykuje go Prokuratoria Generalna. W swojej opinii PG ostrzega, iż projektowany przepis prawdopodobnie spowoduje skutki przeciwne do zamierzonych, gdyż „umożliwi atakującemu, wobec którego broniący się będzie przekraczał granice obrony koniecznej w wypadkach wskazanych w tym przepisie, podjęcie skutecznych i przede wszystkim całkowicie legalnych działań obronnych w ramach obrony koniecznej".
Co się zmieni
Nowelizacja przygotowana przez resort sprawiedliwości zakłada dodanie nowego paragrafu do art. 25 kodeksu karnego. Ma on brzmieć: „Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta