Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka akcyza od oleju napędowego niespełniającego wymagań jakościowych

02 października 2017 | Podatki | Kinga Duszyk

WYROBY ENERGETYCZNE

Nawet gdy olej napędowy nie będzie faktycznie wykorzystywany do napędu pojazdów, gdyż nie spełnia wymagań jakościowych dla paliw, nie może podlegać zerowej stawce akcyzy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 1 sierpnia 2017 r. (V SA/Wa 2192/16).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka importuje z zagranicy olej napędowy (N-parafina ciekła C14-C17 o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,001 proc.), który jest wykorzystywany przez nią jako paliwo do nasączania węgla drzewnego i brykietu drzewnego. Spółka podkreślała, że nie istnieje możliwość przetworzenia, uzyskania przez osoby trzecie paliwa napędowego z nasączonego węgla drzewnego. Parafina wchłonięta w węgiel jest integralną częścią finalnego produktu. Produkt ten nie może być przeznaczony do napędu pojazdów, bo nie spełnia wymagań normy na olej napędowy ze względu na temperaturę krzepnięcia oraz gęstość. Spółka zadała pytanie, czy w przedstawionych okolicznościach faktycznych i prawnych towar w postaci oleju napędowego o kodzie CN 2710 19 41 będzie objęty zerową stawką podatku akcyzowego na podstawie art. 89 ust. 2 pkt 6...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament