Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje zawierane przez gminę bez obowiązku dokumentacyjnego

02 października 2017 | Podatki | Joanna Pachnik

Celem przepisów nakazujących podatnikom sporządzanie dokumentacji cen transferowych jest identyfikacja sytuacji, które mogą prowadzić do zaniżenia podstawy opodatkowania. W odniesieniu do jednostki samorządu terytorialnego zaniżenie nie jest możliwe, gdyż jest ona podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.

Tak wskazano w interpretacji indywidualnej z 7 września 2017 r. (0111-KDIB2-1.4010.100.2017.1.BKD) wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku o interpretację stanem faktycznym gmina posiadała 100 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której gmina zlecała świadczenie usług publicznych na terenie miasta, obejmujących m.in.: utrzymanie czystości i porządku, utrzymanie zieleni i zadrzewień, konserwacje i bieżące remonty lokali mieszkalnych socjalnych i komunalnych będących własnością gminy. Z tytułu świadczenia tych usług spółka otrzymywała od gminy wynagrodzenie.

W związku z tym, że gmina jest osobą prawną, lecz jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, gmina powzięła wątpliwość, czy transakcje realizowane przez nią ze spółką powinny podlegać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament