Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć podatek od usług związanych z nieruchomościami

02 października 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

W przypadku usług związanych z konkretną nieruchomością podatek od towarów i usług należy zapłacić w kraju jej położenia. Bez znaczenia jest gdzie usługodawca ma siedzibę, miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

Siedziba świadczeniodawcy nie ma znaczenia

- Czy dla ustalenia, że miejscem świadczenia, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, jest miejsce położenia nieruchomości, ma znaczenia to, czy usługodawca ma siedzibę (miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności) w państwie, gdzie jest położona nieruchomość?

Nie.

Dla ustalania miejsca świadczenia zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, tj. w miejscu położenia nieruchomości, nie ma znaczenia to, czy usługodawca ma siedzibę (miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności) w państwie, gdzie jest położona nieruchomość. Nie jest istotne, czy usługodawca ewentualnie świadczy usługi ze swojego stałego miejsca prowadzenia działalności. Miejscem świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami jest zawsze państwo, w którym położona jest nieruchomość (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 2 grudnia 2014 r., IPTPP2/443-668/14-4/IR).

Otwarty katalog...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament