Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodpłatne przekazanie maszyn kontrahentowi to także używanie

02 października 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

AMORTYZACJA | Środki trwałe mogą być wykorzystywane przez podatnika również za pośrednictwem kooperanta, tj. poprzez ich udostępnienie do wykorzystywania przez ten podmiot do realizacji zadań zleconych przez właściciela urządzeń.

- Czy jeżeli nabyte maszyny spółka (podatnik CIT) przekaże nieodpłatnie kooperantowi, aby ten wykorzystywał je przy produkcji towarów na zlecenie spółki (wyłącznie w tym celu), to spółka może zaliczyć nabytą maszynę do własnych środków trwałych? Czy w takim przypadku można mówić o używaniu maszyny na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością, co jest jednym z warunków uznania danego składnika majątku za środek trwały podlegający amortyzacji? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o CIT, środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu – o przewidywanym okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament