Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki: czy warto walczyć z wiatrakami

02 października 2017 | Prawo | Adam Mariański

Walka z unikaniem opodatkowania jeszcze nikomu się nie udała. Międzynarodowe firmy wiedzą, jak nie płacić podatków. Wprowadzane rozwiązania uderzają więc w mały i średni biznes – zauważa Adam Mariański.

W ostatnich latach wiele organizacji międzynarodowych (OECD, UE) oraz krajowych administracji podatkowych koncentruje się na zwalczaniu unikania opodatkowania, co dotyczy przede wszystkim podatku dochodowego z działalności gospodarczej. Powstało wiele planów oraz rekomendacji. Polskie władze podatkowe podejmują również wiele działań zmierzających do uszczelniania systemu podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Nie tylko wypełniają zalecenia organizacji międzynarodowych, ale próbują wprowadzać dalej idące przepisy szczególne.

W tym szaleńczym wyścigu o to, kto lepiej wypełni te cele, rzadko podejmujemy dyskusje nad tym, komu w ogóle potrzebny jest podatek dochodowy i dlaczego walka z jego unikaniem to walka z wiatrakami. Największym beneficjentem walki z unikaniem opodatkowania są Stany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament