Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarna energia na kroplówce

02 października 2017 | Ekonomia
Sektor węglowy w Europie otrzymuje potężne wsparcie
źródło: Rzeczpospolita
Sektor węglowy w Europie otrzymuje potężne wsparcie

Polska nie szczędzi pieniędzy na wspieranie węgla i energetyki opartej na tym paliwie. Na Starym Kontynencie nie jest w tym jednak odosobniona.

Barbara Oksińska

W polskim budżecie znalazły się pieniądze dla górniczych emerytów na rekompensaty za utracone deputaty węglowe. Chodzi o 2,35 mld zł. – Rodziny emerytów górników dostaną po 10 tys. zł tytułem rekompensaty za utracone składniki wynagrodzenia w postaci deputatów. Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Spór o deputaty, a więc prawo do bezpłatnego węgla lub ekwiwalentu pieniężnego, rozgorzał po tym, jak spółki węglowe z powodu oszczędności zawiesiły wypłatę tego świadczenia emerytom i rencistom.

W październiku pod obrady Sejmu trafi natomiast projekt ustawy o rynku mocy. Pierwotnie miał to być rządowy projekt, ale z resortu energii docierają sygnały, że ostatecznie będzie to projekt poselski. Nowe przepisy umożliwią wynagradzanie wytwórców energii za samą gotowość do jej dostarczenia. Rynek mocy oficjalnie ma zapewnić odpowiednią ilość energii w systemie i tym samym chronić przed przerwami w dostawach prądu. Nieoficjalnie zaś także stanowić wsparcie dla krajowych bloków węglowych.

Węglowe subsydia

Organizacje proekologiczne zwracają uwagę, że dotowanie węgla dotyczy nie tylko Polski, ale też innych krajów Europy. W swoim najnowszym raporcie trzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament