Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na emeryturę najlepiej w lipcu

02 października 2017 | Prawo | Mateusz Rzemek
Marcin Zieleniecki
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Zieleniecki

W nowym systemie, kto może, ten powinien poczekać z przejściem na emeryturę. Najkorzystniejszym miesiącem na złożenie wniosku jest zaś lipiec i sierpień, gdy zbiegają się dwie korzystne waloryzacje składek – mówi Mateuszowi Rzemkowi, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Marcin Zieleniecki

Rz: Jak pan jest dobry w przepisach emerytalnych? Gdyby przyszło panu usiąść na sali obsługi klienta ZUS jako doradca emerytalny, czy by sobie pan poradził?

Marcin Zieleniecki: Myślę, że lepiej lub gorzej, ale bym sobie z tym poradził.

No to sprawdźmy. Od 1 października 2017 r. wrócił wiek emerytalny obowiązujący w 2012 r., czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W wyniku rezygnacji z podnoszenia wieku emerytalnego nawet 400 tys. dodatkowych osób może złożyć wniosek do ZUS o przyznanie emerytury. Z najnowszych danych ZUS wynika, że już prawie 200 tys. osób się na to zdecydowało. Czy im się to opłaca?

Jest tak wiele czynników, jakie należy brać pod uwagę przy obliczaniu emerytury dla konkretnej osoby, że nie ma prostej odpowiedzi, co się komu najbardziej opłaca. Inne kryteria decydują o momencie przejścia na emeryturę przez nauczyciela, dla którego rozwiązanie stosunku pracy najczęściej następuje z końcem roku szkolnego. Mamy też grupę pracowników urzędów państwowych, którzy chcą czekać z przejściem na emeryturę do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, bo nabędą wtedy prawo do tzw. trzynastki i z ich punku widzenia jest to istotny element wynagrodzenia. Inaczej będzie wyglądała sytuacja osoby, która po rozwiązaniu stosunku pracy i przejściu na emeryturę będzie miała możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament