Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mamy plan dla Stoczni Gdańsk

02 października 2017 | Ekonomia
Marcin Chludziński
autor zdjęcia: Dariusz Iwański
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Chludziński

Jeśli nie dojdzie do porozumienia z Ukraińcami, wykorzystamy m.in. aktywa Pomorskiej SSE, ważne dla rozwijania produkcji stoczniowej – zapowiada prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Marcin Chludziński

Rz: Ubiegły rok przyniósł wzrost nakładów w prawie wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych, także w tych zarządzanych przez ARP. Jak wygląda pierwsze półrocze tego roku w mieleckiej i tarnobrzeskiej SSE w porównaniu z ubiegłym?

W ubiegłym roku wydaliśmy 64 zezwolenia, a wartość deklarowanych inwestycji wyniosła 2,5 mld zł. Ostrożnie więc szacowaliśmy, że w tym roku uda się nam co najmniej powtórzyć ten wynik. Jednak już po półroczu okazało się, że będzie on znacząco lepszy. ARP udzieliła w strefie mieleckiej i tarnobrzeskiej łącznie 40 zezwoleń. W rezultacie tylko w pierwszych 6 miesiącach przedsiębiorcy zadeklarowali 1 mld zł inwestycji oraz utworzenie 1158 nowych miejsc pracy. Po 9 miesiącach mamy już około 60 zezwoleń, z czego 70 procent otrzymały polskie firmy. Zadeklarowane nakłady wzrosły do prawie 1,5 mld zł. Liczymy na kolejne inwestycje, również firm zagranicznych. Wiele wskazuje, że 2017 r. będzie rekordowym pod względem nakładów w zarządzanych przez nas strefach i wyniesie ok. 6 mld zł. Te liczby to najlepszy dowód, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania.

Ale badania działających w Polsce bilateralnych izb gospodarczych pokazują, że zagranicznych inwestorów najbardziej niepokoi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament