Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy jest świadczenie wzajemne, nie ma nieodpłatności

02 października 2017 | Podatki | Klaudia Surmacz

Nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł są zwolnione z opodatkowania. Gdy są wydawane w konkursach, należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 12 lipca 2017 r. (I SA/Kr 554/17).

Spółka prowadzi w Polsce działalność w zakresie produkcji żywności mrożonej. W ramach działań mających na celu zwiększenie sprzedaży swoich produktów spółka organizuje różnego rodzaju akcje promocyjne o charakterze konkursów. Zdaniem spółki, nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł korzystają ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Nagrody wydawane w konkursach należy zaliczyć do „przychodów z innych źródeł". Kluczową cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, że otrzymujący takie świadczenie nie jest zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Uczestnicy nie wykonują żadnych świadczeń ekwiwalentnych w zamian za otrzymanie nagrody. Wykonanie zadania konkursowego nie kreuje bowiem po stronie spółki żadnego bezpośredniego przysporzenia i nie ma dla niej wartości, którą można byłoby traktować jako ekwiwalent wydawanego świadczenia mający wymiar finansowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 6 lutego 2017 r. (2461-IBPB-2-2.4511.1082.2016.1.IN) nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Zdaniem organu, art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zawiera przykładowy i otwarty katalog przychodów z innych źródeł, o których należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament