Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik musi stosować 50-proc. koszty u pracowników twórczych

02 października 2017 | Podatki | Aleksandra Rudzka

Podatnik może uwzględnić w zeznaniu rocznym 50-proc. koszty od wynagrodzenia za pracę twórczą, nawet jeśli płatnik nie zrobił tego w trakcie roku. Jeśli jednak zgodnie z ustawą o PIT, pracownikowi mogły być uwzględnione takie koszty uzyskania przychodu od wynagrodzenia za pracę twórczą, bo tworzył utwory, to płatnik powinien je zastosować.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 maja 2017 r. (2461-IBPB-2-2.4511.177.2017.1.HS).

Podatnik był zatrudniony w firmie inżyniersko-projektowej na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Projekty były realizowane przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia nabytego podczas studiów i wykonywanej dotychczas pracy, z zaznaczeniem, że każdy projekt posiadał istotny element koncepcyjny. Projekty wykazywały cechy niepowtarzalności i stanowiły utwór w rozumieniu definicji z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie do dzieł tworzonych przez podatnika w ramach obowiązków służbowych były przenoszone na rzecz pracodawcy. Ponadto, pracodawca prowadził ewidencję czasu pracy, na podstawie której można określić ile godzin w danym miesiącu podatnik poświęcał na pracę twórczą. W konsekwencji, na podstawie ewidencji czasu pracy można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament