Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siemens pokaże rewolucję cyfrową

02 października 2017 | Dodatki Jednodniowe
źródło: materiały prasowe

rozmowa | Z Tomaszem Haidukiem, dyrektorem branż przemysłowych Siemensa, rozmawiamy o przełomie w przemyśle, jakim jest Industry 4.0 oraz o nowinkach technologicznych, które zamierza zademonstrować firma podczas targów Warsaw Industry Week - Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych 14-16 listopada na terenie PTAK Warsaw Expo.

Na czym polega przełom Industry 4.0?

Tomasz Haiduk: Koncepcja którą nazywamy Przemysł 4.0 pozwala w kompleksowy sposób spojrzeć na zmiany technologiczne zachodzące obecnie w przemyśle. Termin ten (w oryginale Industrie 4.0) po raz pierwszy użyty został publicznie podczas targów w Hanowerze w 2011 roku. Istotą najnowszej rewolucji przemysłowej jest cyfrowość i technologie z nią związane. Pod pojęciem Industry 4.0 kryją się m.in. transformacja danych do chmury, internet rzeczy, big data, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe oraz analizy danych (Data Mining). Internet rzeczy pozwala na komunikację sprzętu konsumenckiego lub urządzeń przemysłowych z otoczeniem. W wyniku postępu tej technologii rozwijać się będą autonomiczne pojazdy, inteligenta odzież i noszone dodatki do ubioru (wearable technology), inteligentne urządzenia AGD, a także inteligentne budynki.

Jakie zmiany w sposobie produkcji wiążą się z czwartą rewolucją przemysłową? Co ona oznacza w praktyce?

Urządzenia w sieci, takie jak cyfrowe obrabiarki, można programować zdalnie, szybciej zmieniać profil produkcji, dostosowując do aktualnego popytu, łatwiej też będzie optymalizować koszty - kontrolować zużycie materiałów i energochłonność. Big data pozwoli gromadzić pochodzące z czujników informacje o przebiegu procesów technologicznych, a następnie optymalizować je w celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament