Za urlop wypoczynkowy trzeba zapłacić jak za pracę
Ile rzeczywiście trzeba mu zapłacić za czas urlopu wypoczynkowego, decydują dwa kryteria: składniki pobieranej pensji oraz przynależność do grupy zawodowej (do tej, której wynagrodzenia są regulowane według powszechnych zasad czy do tej, do których stosuje się przepisy szczególne).
Jeśli pracownik dostaje wynagrodzenie złożone wyłącznie ze składników stałych (np. stawka zasadnicza, dodatek funkcyjny lub stażowy), to jego wynagrodzenie netto przy korzystaniu z urlopu nie zmienia się w porównaniu z tym, jakie otrzymuje za miesiąc pracy. Ale gdy jest gratyfikowany również (lub wyłącznie) według składników zmiennych (np. stawki prowizyjne, akordowe czy za godziny nadliczbowe), wtedy nie będzie to ta sama kwota.
Gdy do wynagrodzenia zatrudnionego stosujemy powszechne przepisy prawa pracy, to pensję za urlop obliczamy mu według §6 -12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.), dalej rozporządzenie urlopowe. Stosujemy je np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta