Odszkodowaniami pracownik najczęściej nie dzieli się z fiskusem
Nieopodatkowane są m.in. odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę, a także za naruszające przepisy tzw. zwolnienie dyscyplinarne.
Reguła z wyjątkamiPodstawowa zasada zapisana w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) brzmi tak: zwolnione od podatku są otrzymane odszkodowania, jeśli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Do takich "odrębnych ustaw" należą m.in. kodeks pracy (dalej k.p.), ustawy o policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i inne ustawy zawierające przepisy dotyczące stosunku służbowego funkcjonariuszy, a także ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych.
Jednocześnie w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof zamieszczono katalog odszkodowań, które mimo że należą do wskazanej kategorii, są opodatkowane. Są to:
> określone w prawie pracy (także w układach zbiorowych) odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę;
> odprawy pieniężne przyznane na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych;
> odprawy i odszkodowania z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta