Euro 2012: ożenić publiczne z prywatnym
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to długofalowa współpraca państwa lub samorządu z podmiotami prywatnymi w realizowaniu zadań publicznych. Są to nie tylko ochrona zdrowia czy świadczenie usług, np. wodno-kanalizacyjnych, ale przede wszystkim budowa obiektów publicznych, takich jak: autostrady, lotniska czy dworce kolejowe. A tego naszemu krajowi w perspektywie Euro 2012 brakuje najbardziej. Nie brakuje jednak dobrych chęci, gorzej z realizacją.
Mamy więc, bo jakże inaczej, ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Mamy też przedsięwzięcia na zasadach ppp. Realizacja żadnego z nich nie opiera się na tej ustawie. A zatem jest prawo, które mimo upływu dwóch lat od wejścia w życie pozostaje martwe, oraz ciekawe przedsięwzięcia PPP realizowane na zasadach innych aniżeli ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Dlaczego tak jest?
Projekt nowej ustawyPierwszym naturalnym ruchem jest stwierdzenie - ustawa o PPP jest zła. Wydaje się, że ten kierunek myślenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta