Z wizytą u Księżycowej Dziewicy
W muzeum rakiet V1 i V2 zobaczymy również radziecki okręt podwodny
Stąd startowały pierwsze niemieckie V1 i V2. Tu znajdowały się supertajne laboratorium i poligon III Rzeszy. Również po wojnie teren otoczony był tajemnicą. Dopiero upadek żelaznej kurtyny i koniec NRD przyniosły radykalną odmianę. Poligon zlikwidowano, a teren otwarto dla turystów. Legendarne Peenemünde na wyspie Uznam to po naszemu po prostu Ujście Piany. Niemieckie miasteczko wygląda jak senny bałtycki kurort podobny trochę do Międzyzdrojów lub Dziwnowa, ale zdecydowanie mniejszy. Nieliczni stali mieszkańcy dbają o przydomowe ogródki, z dumą zapraszają na szerokie, piaszczyste plaże i... jak ognia boją się zalewu zmotoryzowanych turystów z Polski, o czym ostrzega nawet lokalna prasa.
Najdłuższy objazd Europy
Słynny dawny ośrodek badawczy położony jest na najdalszym zachodnim cyplu wyspy Uznam. Tej samej, na której wschodnim końcu leży nasze Świnoujście. Przez wiele lat nikt nie mógł przejechać z jednego krańca wyspy na drugi. Nawet po 1990 roku granica była otwarta jedynie dla pieszych. Zmotoryzowani turyści z Polski mogli podjechać tylko pod szlaban w Ahlbeck, kilkaset metrów od granicy Świnoujścia. Aby legalnie dotrzeć do celu, trzeba było zatoczyć olbrzymie koło, płynąc promem, a potem jadąc przez Wolin, Goleniów i Szczecin do aż przejścia granicznego w Lubieszynie, później przez niemieckie miasta Pasewalk, Anklam oraz Wolgast i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta