Wymagający optymizm i wyboje na drodze
Scenariusz konwergencji fiskalnej na lata 2008 – 2010 przedstawiony przez Ministerstwo Finansów jest przedsięwzięciem ambitnym, a tym samym obciążonym znaczącym ryzykiem
Każdy, kto przeczytał aktualizację rządowego „Programu konwergencji fiskalnej na lata 2008 – 2010”, dostrzeże, że zbilansowanie tego programu i dojście w 2011 r. do wartości średniookresowego wskaźnika deficytu sektora finansów publicznych -1 proc. PKB stało się możliwe po spełnieniu dwóch warunków.
I tak Ministerstwo Finansów jest przekonane, że dynamika wzrostu gospodarczego nadal będzie bardzo wysoka i w żadnym roku objętym horyzontem programu nie spadnie poniżej 5 proc. PKB. Jednocześnie wdrożone zostaną ambitne reformy strukturalne, które zwiększą podaż pracy i zmniejszą tym samym strumień transferów trafiających do osób zdolnych do pracy w wieku produkcyjnym, a równocześnie zmniejszy się konsumpcja publiczna (uszczuplenie wydatków na zadania realizowane dotąd przez administrację publiczną).
Tylko współwystępowanie tych warunków pozwala autorom programu przewidywać jednocześnie utrzymanie znaczących obniżek podatków bezpośrednich i pozapłacowych kosztów pracy wprowadzanych w latach 2007 – 2009 oraz schodzenie z deficytem sektora w tempie 0,5 proc. PKB rocznie. Naszym zdaniem taki scenariusz konwergencji jest przedsięwzięciem niezwykle ambitnym, a tym samym obciążonym znaczącym ryzykiem.
Korekty makro
Aby oszacować skalę wysiłku niezbędnego do realizacji programu, dokonaliśmy więc dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta